• پشتیبانی : 09371111793
  • دفتر مرکزی:05137136062
0 مورد - 0 ریال
سبد خرید شما خالی است
بروزرسانی

امریکا به دنبال بدست اوردن جایگاه قطر

بنا بر اطلاعات دریافتی خبرنگار آناتولی با استناد به داده‌های اتحادیه بین‌المللی گاز طبیعی و اتحادیه بین‌المللی وارد کنندگان گاز طبیعی مایع شده (LNG)؛ قطر طی سال گذشته با صادرات گاز طبیعی مایع به میزان 77 میلیون تن، صدرنشین جدول فروش بازار جهانی شده است.

از سوی دیگر انتظار می رود پروژه‌های برنامه‌ریزی شده و در حال ساخت آمریکا نیز تا سال 2024 تحقق یابد و ظرفیت صادرات گاز مایع این کشور به 300 میلیون تن برسد که به این ترتیب جایگاه قطر متزلزل می شود.

در حالی که فروش گاز مایع به مناطق آسیایی، بیش از 60 درصد از کل صادرات گاز مایع قطر را تشکیل می دهد؛ ژاپن، کره جنوبی، هندوستان، انگلستان و چین کشورهایی هستند که قطر بیشترین میزان گاز مایع را به آنها صادر می کند.

قطر سالانه به ژاپن 14.5 میلیون تن، به کره جنوبی 12.3 میلیون تن، به هند 8.8 میلیون تن، به بریتانیا 9.3 میلیون تن و به چین حدود 5 میلیون تن گاز مایع صادر می کند.

- آمریکا قدرتمندترین نامزد است

صادرات گاز مایع آمریکا که به عنوان قدرتمند‌ترین جانشین قطر در آینده نزدیک به نظر می رسد، سالانه بیش از 330 هزار تن است و تمامی این صادرات به تایوان و ژاپن صورت می گیرد.

آمریکا قصد دارد با سرمایه‌گذاری‌ بر پروژه هایی که بخشی از آنها در سال 2018 و بخش دیگری نیز در سال 2024 به سرانجام خواهد رسید، در میان مدت در آسیا نقش فعال‌تری داشته باشد.

ایالات متحده در حال حاضر برای صادرات گاز مایع دارای یک ترمینال فعال است. همچنین 6 ترمینال در حال ساخت و 30 پروژه احداث ترمینال نیز برای صادرات گاز مایع در نظر دارد. در همین حال ظرفیت این 6 ترمینال در حال ساخت آمریکا معادل 57.55 میلیون تن پیش بینی شده است.

هنگامی که این ترمینال‌ها و 30 پروژه ترمینال دیگر آمریکا فعال شوند، پیش بینی می شود که ظرفیت صادرات گاز مایع این کشور به بیش از 300 میلیون تن برسد. بنا بر این ممکن است آمریکا که علاوه بر آمریکای لاتین، بازار چین را نیز در نظر گرفته است، با ترمینال‌‌های در حال ساخت و همچنین پروژه های آتی خود جای قطر را بگیرد.

در حال حاضر استرالیا که دومین جایگاه بیشترین فروش گاز مایع در سراسر جهان را در اختیار دارد، دارای 4 ترمینال است. این کشور که دارای ظرفیت صادرات 32.8 میلیون تن گاز مایع است 5 ترمینال در حال ساخت و 8 پروژه ترمینال در گام بعدی دارد. طبق پیش بینی ها مجموع صادراتی که از این کشور انجام خواهد شد 63.8 میلیون تن خواهد بود که با جمع ظرفیت موجود، استرالیا در میان مدت می تواند در صادرات از قطر پیشی بگیرد.

- تمایل روسیه به صادرات گاز مایع

روسیه به عنوان مهمترین صادرکننده گاز با استفاده از خط لوله در کل جهان٬ در راستای هماهنگی با ترند حاکم بر بازار انرژی٬ تمایل بیشتری به سمت گاز مایع نشان می دهد.

ظرفیت فعال فعلی ترمینال گاز مایع ساخالین 2 روسیه در سطح 9.6 میلیون تن است. روسیه از طریق این ترمینال بیشترین فروش را به مقصد ژاپن انجام می دهد. روسیه یک ترمینال در حال ساخت و سه ترمینال در مرحله پروژه و سرمایه گذاری دارد.

در حالی که ساخت ترمینال یامال که از سوی چین نیز پشتیبانی می شود، ادامه دارد؛ با ادغام یامال با سه پروژه دیگر٬ ظرفیت صادرات روسیه در میان مدت به 46.5 میلیون تن خواهد رسید.

- ایران مشتاق ولی باز در معرض هدف قرار دارد

ایران که به دلیل اعمال تحریم های بین المللی علیه این کشور٬ نتوانست پروژه های ترمینال گاز طبیعی مایع شده را که قبلا برنامه ریزی کرده بود به مرحله اجرایی برساند٬ خواهان حضور در بازار گاز مایع است.

ایران در وضعیت کنونی ترمینال فعالی ندارد. این کشور قبلا چهار پروژه برنامه ریزی شده داشت و شروع به ساخت ترمینال گاز مایع کرده بود که به دلیل اعمال تحریم ها٬ ساخت و ساز این پروژه ها در نیمه راه متوقف شد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در پایان ماه آوریل از شرکت بزرگ نفتی توتال فرانسه برای سرمایه گذاری در بخش گاز طبیعی در کشورش دعوت به عمل آورده بود.

در همین حال قطر نیز در این روند برای حفظ جایگاه خود به دنبال فرصت هایی جهت همکاری در زمینه گاز با ایران است، اما با هدف قرار گرفتن مجدد ایران از سوی آمریکا٬ پیش بینی می شود که مانع جدیدی در مقابل این همکاری به وجود آید.

New folder 100 ABD KATAR RESTLESMESI 01120

تماس با ما

مطمئن ترین راه برای پرسیدن سوال  ارسال ایمیل می باشد. اطلاعات زیر در اختیار شما هستند :

  • خراسان رضوی- مشهد-بلوار سازمان آب،بلوار قاضی طباطبائی،قاضی طباطبائی 10
  • 09371111793
  • تلفن: 05137136062 
  • فاکس: 05137516750
بالا