• پشتیبانی : 09371111793
  • دفتر مرکزی:05137136062
0 مورد - 0 ریال
سبد خرید شما خالی است
بروزرسانی

برترین ذخایر نفتی دنیا

برترین ذخایر نفتی دنیا

ذخایر نفتی استراتژیک دهه‌هاست که تضمین کننده کشورها در مقابل بحران‌های عرضه نفت به شمار می‌رود و می‌تواند به کشورهای واردکننده کمک کند تا از اثرات بحران در مناطق صدور نفت یا پیامدهای بحران در مسیرهای مهم عرضه نفت، مانند تنگه هرمز که حدود یک سوم کل صادرات نفت جهان از آن عبور می‌کند، بکاهند.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل انرژی امروز، تاکنون کشورهای بسیاری در زمینه افزایش میزان ذخایر نفت خام خود سرمایه‌گذاری کرده و بسیاری نیز در حال ارزیابی احتمال ساخت ذخایر استراتژیک بزرگتر هستند.  اما نگهداری این ذخایر به شیوه سنتی بسیار پرهزینه بوده، و تغییر مدیریتشان به گونه‌ای که منعکس‌کننده تحولات معاصر باشد، ضروری به نظر می‌رسد.

آمریکا دارای بزرگترین ذخایر نفتی استراتژیک در جهان است، اما درتلاش است بخش عمده‌ای از این ذخایر را به فروش برساند، درحالیکه چین که دارنده دومین ذخایر نفتی در جهان به شمار می‌رود؛ قیمت پایین نفت را مغتنم شمرده و با تمام توان در حال افزودن بر میزان ذخایرش است.

اوایل این ماه و برای نخستین بار در طول تاریخ، چین بالغ بر ۵۵۰۰۰۰ بشکه نفت به قیمت ۲۸.۸ میلیون دلار از آمریکا خریداری کرد که امری بی‌سابقه به شمار می‌رود. ظاهرا دولت آمریکا به این نتیجه رسیده که ذخایر استراتژیک نقش مهمی در امنیت انرژی کشور ایفا نمی‌کنند. از زمان تحریم نفتی غرب توسط اعراب در اوایل دهه ۱۹۷۰، آمریکا میلیون‌ها دلار برای ساخت و نگهداری ذخایر نفت استراتژیک هزینه کرده است.

این ذخایر که در انبارهای زیرزمینی سواحل لوئیزیانا و تگزاس نگهداری می‌شوند،  تا ۱۷ مارس در حدود ۶۹۳.۴ میلیون بشکه نفت در خود جای داده بود. اما اکنون، نگهداری این ذخایر پرهزینه به نظر می‌رسد و یکی از دلایل آمریکا برای به فروش رساندن آنها، هزینه نگهداری و تامین بودجه ذکر شده است.

چین

شتاب چین در ذخیره‌سازی نفت هم از اواخر ۲۰۰۷ آغاز شده و این کشور در تکاپوست تا با استفاده از قیمت پایین نفت، حجم ذخایر نفتیش را افزایش دهد. اما برخلاف آمریکا که معمولا میزان ذخایرش را گزارش می‌دهد، اطلاعات مربوط به ذخایر چین ناگفته باقی مانده، به همین دلیل آمار و ارقام به دست آمده برپایه حدس و گمان بوده و آژانس‌های خبری مختلف، گزارشات ضدونقیضی منتشر می‌سازند.

طبق گزارش منتشر شده توسط تحلیلگران موسسه JP Morgan Chase در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۷، تا اواخر سال گذشته، ظرفیت ذخایر استراتژیک نفتی چینی‌ها تقریبا ۴۰۰ میلیون بشکه بوده که هنوز تا دست یافتن به میزان مطلوب ۵۱۱ میلیون بشکه، راهی درازی باید پیموده شود.

ژاپن

ژاپن دارنده سومین ذخایر استراتژیک نفتی دنیاست که بالغ بر ۳۲۴ میلیون بشکه گزارش شده و در مواقع بحرانی، نه از این ذخایر استفاده کرده و نه در تلاش است به آن بیفزاید. به اعتقاد مسئولان کشور این میزان ذخایر برای مرتفع ساختن نیازهای کشور در مواقع ایجاد بحران عرضه کافی به نظر می‌رسد.

کره جنوبی

اگرچه کره جنوبی با دارابودن ۱۴۶ میلیون بشکه نفت، حائز رتبه چهارم درمیان برترین ذخایر استراتژیک نفتی دنیاست، اما در این کشور ذخایر برای استفاده‌های گوناگونی درنظر گرفته شده است: ۹۲.۶ میلیون بشکه متعلق به ذخایر استراتژیک نفتی و ۲۶.۶ میلیون بشکه در اختیار شرکت ملی نفت کره، و مابقی برای مبادلات و مصارف تجاری درنظر گرفته شده است.  اگرچه کره نیز در تلاش است از قیمت پایین نفت بهره‌مند شده و بودجه اختصاص یافته به ذخایر استراتژیک نفتی را از ۵۴.۹ میلیارد وون در ۲۰۱۵ به ۹۰ میلیارد وون در ۲۰۱۶ افزایش داده است.

اسپانیا

اسپانیا با دارابودن ۱۲۰ میلیون بشکه ذخایر نفتی استراتژیک، پنجمین رتبه را در این لیست دارد. به گزارش اداره سیاست گذاری اتحادیه اروپا، مقامات این کشور برنامه ریزی کرده اند برای ثابت نگهداشتن میزان ذخایر و در حد امکان افزایش آن، ۹۰ روز از مصرف داخلی کشور را به این منظور اختصاص دهند.

هند

اگرچه هند درمیان کشورهای دارنده برترین ذخایر نفتی قرار نمی گیرد، اما مقامات این کشور برنامه ریزی کرده اند ۹۰ روز از واردات نفت را به افزایش میزان ذخایر اختصاص دهند. در حال حاضر ذخایر نفت خام هند بالغ بر ۳۹.۱ میلیون بشکه گزارش شده و دولت مقرر کرده تا ۲۰۲۰، ۹۱ میلیون بشکه دیگر نیز به آن اضافه شود.

تماس با ما

مطمئن ترین راه برای پرسیدن سوال  ارسال ایمیل می باشد. اطلاعات زیر در اختیار شما هستند :

  • خراسان رضوی- مشهد-بلوار سازمان آب،بلوار قاضی طباطبائی،قاضی طباطبائی 10
  • 09371111793
  • تلفن: 05137136062 
  • فاکس: 05137516750
بالا