• پشتیبانی : 09371111793
  • دفتر مرکزی:05137136062
0 مورد - 0 ریال
سبد خرید شما خالی است
بروزرسانی

تجهیزات گرمایشی بخش دوم

     یونیت هیتر

یونیت هیتر (unit heater ) دستگاهی است که از آن برای گرم کردن فضاهای بزرگ نظیر سالنهای سرپوشیده ، سالن های کارخانجات و ... استفاده می شود .

یونیت هیتر ها از لحاظ مختلفی تقسیم بندی می شوند که به صورت زیر می باشند:

از لحاظ واسطه و انرژی حرارتی : در این طبقه بندی یونیت هیتر ها به انواع آبی ، بخاری و برقی تقسیم بندی می شوند .

از لحاظ پروانه : در این طبقه بندی یونیت هیتر ها به انواع فن ملخی و سانتریفوژ تقسیم بندی می شوند .
از لحاظ ترتیب قرار گرفتن قطعات : در این روش یونیت هیتر ها به نوع مکنده( که به وسیله پروانه از روی کویل مکیده می شود) و نوع دمنده ( که در آن هوا بوسیله فن به روی کویل دمیده می ش.د ) تقسیم بندی می شود .
از نظر محل نصب : در این طبقه بندی یونیت هیتر ها به انواع سقفی آویری و زمینی دسته بندی می شوند و در نوع سقفی آویزی جریان هوا می تواند افقی و یا عمودی باشد و در نوع زمینی دستگاه بر روی زمین نصب می شود و هوا بوسیله هدایت کننده هایی به سمت و محل مورد نظر هدایت می شود برای ساخت کویل های آب گرم ، از لوله های مسی به قطر 8/5 اینچ و برای کویل های بخار از لوله های بی درز به قطر 2/1 اینچ، همراه با فن آلومینیومی یا مسی ( بر حسب سفارش ) استفاده می شود . ظرفیت حرارتی یونیت هیتر های آب گرم 12000 تا 225000 بی تی یو بر ساعت متفاوت باشد این ظرفیت بر اساس میزان دمای آب گرم ورودی به کویل و همچنین دمای هوای ورودی به یونیت هیتر قابل تغییر می باشد .

یونیت هیتر از قسمت های زیر تشکیل شده است :

کویل با لوله های پره دار که در داخل آن آب گرم ، داغ و یا بخار به عنوان حامل انرژی حرارتی جریان دارد بر حسب نوع یونیت هیتر ممکن است کویل صاف ، مکعبی شکل ، گرد و یا دایره ای باشد . پروانه و یا فن که وسیله عبور دادن هوا از کویل و به جریان انداختن هوا در داخل فضای گرم شونده را بر عهده دارد . این فن بر حسب ظرفیت و فشار هوادهی ممکن است از نوع ملخی و یا سانتریفوژ باشد . فن مورد استفاده در یونیت هیتر ، از نوع محوری بوده ، که دارای حداقل صدای ممکن می باشد و در انواع 900و 1400 دور در دقیقه ، مورد استفاده قرار می گیرد . این فن ها ، در دو نوع تکفاز و سه فاز استفاده می شوند . فن مورد استفاده در این نوع یونیت هیتر ها ، از نوع سانتریفوژforward می باشد . مشتری می تواند با توجه به میزان صدا و فاصله پرتاب هوا ، یونیت هیتر مورد نظر خود را ، انتخاب نماید .

پره های جهت دهنده هوا که بوسیله آنها می توان هوای خروجی از یونیت هیتر را به قسمتهای مختلف محل گرم شونده هدایت کرد

کابینت و یا محفظه که پروانه و کویل در داخل آن و پره های جهت دهنده هوا بروی آن نصب شده است . اسکلت یونیت هیترهای از جنس پروفیل آلومینیوم و بدنه آنها از جنس ورق گالوانیزه بوده و مجهز به دریچه قابل تنظیم جهت تغییر زاویه پرتاب هوا می باشد

کاربرد یونیت هیتر

این سیستم برای سالنها و کارخانجات و صنایعی که نیاز کمی به هوای تازه دارند یا تأمین هوای تازه به روش دیگری تأمین می شود کاربرد در این روش توزیع گرما توسط فن پشت کویل حرارتی دستگاه انجام می شود و برای فضاهای با ارتفاع زیاد مناسب نیستند یونیت هیتر ها در داخل فضایی که میخواهد گرم شود نصب می شوند و با سیر کوله کردن هوای محیط آن را گرم می کنند

یکی از بهترین و ارزانترین دستگاه های تأمین گرمایش مورد نیاز، جهت اماکنی از قبیل سالن های ورزشی ، سالن های تولید کارخانجات و خشک سازی مواد می باشد .

مزایای یونیت هیتر :

داشتن قدرت حرارتی زیاد

جاگیری کمتر مخصوصا در مدلهای دیواری و سقفی

توزیع بهتر هوای گرم

سرعت زیاد در گرم کردن فضا

قدرت حرارتی استاندارد

مقدار حرارتی که یک یونیت هیتر در مدت زمان 1 ساعت در فشار هوای 1 اتمسفر با درجه حرارت ورودی 200 درجه فارنهایت و افت درجه حرارت 20 درجه فارنهایت و درجه حرارت هوای ورودی به کویل 60 درجه فارنهایت به محیط منتقل می کند اگر بدون کانلب باشد قدرت حرارتی استاندارد نامیده می شود

انتخاب یونیت هیتر

کارخانه های سازنده یونیت هیتر تولیدات خود را در شرایط استاندارد و یا در شرایط دیگری که مشخص می کنند در جداولی برای مدلهای مختلف ارائه می دهند که با استفاده از فاکتور های مهم زیر می توان تعداد و مدل مورد نظر را تعیین کرد :

سیال حامل انرژی

نوع یونیت هیتر مناسب

محل قرارگیری یونیت هیتر

سطح مجاز سر وصدا

ظرفیت حرارتی

نیاز به انجام تصفیه مکانیکی      

pic1

 

 

pic2

       هواسازها

هواساز که به انگلیسی air handling unit و به طور اختصاری AHU گفته می شود دستگاهی که برای تامین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب بکار می رود . هواساز یکی از اصلی ترین دستگاههای تهویه مطبوع می باشد که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می گیرد .

 

اجزای یک هواساز

fan

به عنوان یکی از اجزای مهم هواساز جهت جابه جایی هوا در سیستم به کار می رود

هنگامی که در یک کاربرد تهویه مطبوع احتیاج به سیستم کانال وجود نداشته و مقاومت کمی در مقابل جریان هوا وجود دارد، فن پروانه ای می تواند به کار برده شود . در عین حال هنگامی که تجهیزات آماده نصب برای کاربردهایی که احتیاج به شبکه کانال ندارند مورد استفاده قرار می گیرند اغلب فن های سانتریفوژ بکار برده می شود .

فن سانتریفوژ به دلیل بی صدا بودن و عملکرد مناسبش در فشار های بالا، در بیشتر کاربردهای تهویه مطبوع به منظور فراهم نمون شرایط آسان بکار برده می شود .

علاوه بر این دهانه ورودی فن سانتریفوژ را می توان به وسائلی که سطح مقطع بزرگ دارند وصل کرد ، در حالی که دهانه تخلیه آن را می توان به کانالهای نسبتا کوچک متصل نمود . برای برآورده ساخن احتیاجات سیستم توزیع هوا می توان جریان هوا را تغییر داد ، این عمل با تنظیمات ساده محرک فن یا تنظیم وسایل کنترل صورت می گیرد .

استفاده از فن های جریان محوری برای مواردیکه احتیاج به حجم زیادی از هوا داریم و صدای زیاد فن نیر در درجه دوم اهمیت قرار دادر ، عالی خواهد بود . بنابراین اینگونه فن ها اغلب برای تهویه مطبوع و تجدید هوای بخشهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند . این فن ها که دارای سرعتهای بالا می باشند، به پره هایی دارند تا هنگامی که تحت فشار هایی که برای سانتریفوژ عادی است ، کار می کنند دارای بهترین بازده باشند . در عین حال این فن ها می توانند بدون پره های هادی مورد استفاده قرار می گیرند .

1-           فیلتر (FILTER )

فیلتر کردن هوا ، برای تامین هوایی تمیز و عاری از گرد و غبار برای ساکنین ساختمان حایز اهمیت است . فیلتر ها معمولا در ابتدای هواساز ها نصب می گردند تا تمامی اجزای هواساز را در محیطی تمیز نگه دارند . نسب به درجه فیلتراسیون مورد نیاز ، عموما فیلتر ها در محفظه یا بیشتر ، به صورت یک پانل نوع درشت که عملیات فیلتر کردن را در مقابل یک فیلتر کیسه ای نوع ریز ، انجام می دهد ، چیده می شوند . فیلتر پانلی دارای تعویض و تعمیر ارزانتری است . برای همین هم از فیلتر کیسه ای گران قیمت مراقبت می کند .

دوام یک فیلتر ممکن است با بازبینی افت فشار، در فیلتر میانی ، برای بی حجمی طراحی شده هوا ، بررسی شود . این کار ممکن است به صورت چشمی ، با استفاده از فشار سنج ، یا تسوط یک اخطار دهنده که این تفاوت فشار را به سیستم کنترل ساختمان اطلاع می دهد ، صورت پیذیرد . تعویض نا صحیح یک فیلتر سبب فرو پاشی آن می گردد ، همچنانکه نیروی فن بر روی آن اعمال می گردد سبب غلبه بر آن گردیده و نتیجه فروپاشی فیلتر است که باعث آلودگی هواساز و هوای دمیده شده به کانال ها می گردد .

در دستگاه های هواساز از چندین لایه فیلتر استفاده می شود که عملکرد آنها به صورت زیر می باشد :

برای تصفیه ذرات درشت تر از فیلتر های فلزی که قابلیت شستشو دارند استفاده می شد . در مراحل بعدی از فیلتر های هپا و ائلپا که از جنس بوروسیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا 3/0 میکرون و 0/12 میکرون هستند استفاده می شود

2-           کویلهای گرمایش و سرمایش ( HEATNG & COOLING COILS )

هواساز ها ممکن است نیاز به گرمایش ، سرمایش ، یا هردوی آنها برای تغییر درجه حرارت دمای هوا تامین شده که وابسته به موقعیت و کاربرد آنهاست ، داشته باشند .

هواسازهای کوچک ممکن است شامل یک گرمکن سوخت-سوز یا یک اوپراتور تبریدی که مستقیما در مقابل جریان هوا قراردارد ، باشند. مقاومت های حرارتی و پمپ های گرمای می توانند به خوبی استفاده شوند . سرد سازی توسط تبخیر ، در آب و هوای خشک امکان پذیر می باشد .

دستگاه های هواساز برای محیط های تجاری شامل دو کویل می باشد که از چرخش جریان آب داغ یا بخار برای گرمایش و از چرخش جریان آب داغ یا بخار برای گرمایش و از چرخش آب سرد برای سرمایش بهره می برد . کویل ها عموما از لوله های مسی با فین های آلومینیومی یا مسی برای کمک به انتقال حرارت بهتر ، ساخته می شوند . کویل های تبریدی همچنین از صفحاتی برای جمع آوری آب چکه ها بهره می گیرند . آب داغ یا بخار آب توسط یک دیگ بخار مرکزی تامین میگردد و آب سرد هم توسط یک چیلر مرکزی تامین می شود .

سنسور های جریان برکشی هوایی که به هواساز بر میگردد عموما برای نظارت و کنترل دمای، هوای خروجی از کویل ، به کار برده می شوند . این سنسور ها در اتصال با یک شیر سه راه موتوری مناسب هستند که قبل از مویل قرار می گیرد و فرمان را از آنها دریافت می کند .

کویل های گرمایش یا با آب داغ و بخار کار میکنند و یا الکتریکی هستند . کویلهای سرمایش با آب مبرد و یا یک ماده مبرد کار می کنند . کویل های سرمایش و گرمایش هواساز باید توسط لوله کشی با چیلر و بویلر در ارتباط باشند .

3-           تجهیزات کنترلی( CONTROLLERS )

شامل ترموستات برای تنظیم دما ، تنظیم کننده های جریان هوا ، رطوبت و غیره .

4-           محفظه مخلوط شدن ( mixing chamber )

به منظور حفظ کیفیت هوای داخل ساختمان ، هواساز ها معمولا دارای قیودی بار اجازه ورود هوا از طریق خارج و هوای برگشتی از داخل ساختمان ، هستند . در آب و هوای معتدل ، مخلوط کردن مقدار مناسب هوای سرد خارج با هوای برگشتی از داخل ، برای رسیدن به دمای هوای تحویلی دلخواه ، به کار گرفته می شود . یک محفظه مخلوط کن برای این منظور استفاده می شود ، که دارای دمپر هایی برای کنترل نسبت هوای برگشتی به هواساز و هوای تازه ورودی از خارج به هواساز ، می باشد .

5-           رطوبت ساز ( humidifier)

فرآیند رطوبت زنی در هواساز ها به وسیله پاشید آب از افشانک ها یا شبکه بخار و عمل رطوبت گیری توسط کویل سرد انجام می شد .

مرطوب سازی اغلب در نواحی سردسیر ، که گرمایش پیوسته سبب وجود هوای خشک گردیده ، و این خشکی باعث ایجاد کیفیت نا مساعد هوا و الکتریسیته ساکن می گردد ، لازم می باشد .

انواع مختلف رطوبت ساز ها ممکن است استفاده شوند :

5-1-          تبخیری ( evaporative)

هوای خشک از روی یک مخزن آب دمیده شده که سبب تبخیر مقداری از آب می گردد . نرخ تبخیر می تواند توسط پودر کردن آب در جریان هوای خشک افزایش یابد .

5-2-            بخار ساز (  vaporizer )

بخار آب یا مه از طرف یک دیگ بخار به صورت مستقیم به جریان هوا دمیده می شود .

5-3-            افشاننده مه ( spray mist )

آب توسط یک نازل یا وسایل مکانیکی دیگر ، در شکل قطرات آب ، افشانده می شود و توسط هوا منتقل می گردد

 

5-4-            ماورای صوت ( ultrasonic )

یک حمام آب سرد در مسیر جریان هوا توسط یک دستگاه ماورای صوت برانگیخته شده و به شکل مه یا ذرات کوچک آب در می آید .

-5-6 نمناک کردن ( wetted medium )

الیافی نرم در مسیر جریان هوا توسط آب تازه که از لوله ای فوقانی با مجموعه ای از روزنه های متوالی ، سرریز شده ، نمناک نگه داشته بسیار ریز تبدیل می کند . این نوع از رطوبت ساز ها میتوانند سریعا مسدود شوند اگر به فیلتر ثانویه هوا در موعد مقرر تعمیر نگردد .

6-           دستگاه بازیابی حرارت ( heat recover device )

یک دستگاه بازیابی حرارت که نوعی از مبدل های حرارتی هستند ، ممکن است بر روی یک هواساز بین جریان هوای تامین شد و جریان هوای خروجی ، برای ذخیره انرژی و افزایش ظرفیت نصب گردد . در اصل کار این دستگاه ها گرفتن سرما یا گرما از هوای خرجی ، که از داخل ساختمان به هواساز برگشت داده میشود ، .دادن این انرژی به هوای تازه ای است که وارد هواساز می شود.                                                                                    

این دستگاهها ها عموما به صورت انواع زیر هستند :

مبدل های صفحه ای متقاطع ( cross plate heat exchanger )

صفحات ساندویچی پلاستیک یا فلز با مجاری در هم پیچیده هوا حرارت بین جریان های هوا از یک سمت دیگر آن منتقل می شود . صفحات با همدیگر دارای فواصل 4 تا 6 میلی متر هستند . این صفحات همچنین برای بازیابی سرما استفاده می گردند . بازیابی گرما در این صفحات بازدهی بالاتر از 70% دارد.

6-2- چرخ گرما ( thermal wheel )

شبکه ای از فلز موجدار فین خورده که به آرامی می چرخد ، و در جریان هوای متقابل عمل می کند ، گرما آنچنان که هوای خروجی ( برگشتی) از لا به لای شبکه عبور می کند در طی یک نیم چرخش ، جذب کرده و در نیم چرخش دوم به جریان هوای تامین شده می دهد ، این یک پروسه پیوسته است . همچنین برای بازیابی سرما هم استفاده میرگردد . بازده این نوع بازیاب ها بیشتر از 85% است . همچنین چرخ هایی با پوششی هیدروسکپیک برای مسیر ساختن انتقال حرارت نهان و خشکی و رطوبت ، جریان های هوا ، موجود می باشند.

6-3- کویل های چرخشی ( run-around coil )

این سیستم ها یک حلقه لوله کشی ساده هستند ، که شامل یک انتشار دهنده می باشند ، این حلقه ، یک لوله فین خورده در مسیر هوای خروجی را با یک لوله فین خرده در مسیر هوای تامین شده ( ورودی ) ، متصل می سازد . هوای گرم خروجی ، سیال سیار در این حلقه را گرم نموده سپس این سیال هوای تامین شده خنک را گرم می نماید. این سیستم برای پیش گرم کردن هوای تازه ورودی عموما استفاده میشود ، اما همچنین برای پیش خنک کردن هوای ورودی زمانی که هوای خروجی از هواساز ، از هوای محیط بیرون ، خنک تر باشد ، هم استفاده می گردد . بازده این سیستم های بیشتر از 50% می باشد.

6-4- لوله گرما ( heat pipe )

در دوجریان متقابل هوا عمل می کند ، از ماده سرد کننده محبوس، به عنوان رسانه انتقال گرما استفاده میکند .    " لوله " متشکل از چندین لوله کوچک متصل به هم که در یک کویل نصب شده و از فین هایی هم برای انتقال حرارت بیشتر در آنها بهره گرفته شده است . گرما در یک طرف لوله توسط تبخیر ماده سرد کننده جذب شده و در طرف دیگر توسط میعان ماده سرد کننده رها خواهد شد . ماده سرد کننده چگالیده شده ، توسط نیروی جاذبه به سمت اول لوله برای تکرار فرآیند هدایت می شود . بازده این سیستم بالاتر از 65% است .

1-           کنترل ها ( controls )

کنترل ها برای تنظیم هر جنبه ای از هواساز ها ضروری هستند ، به عنوان مثال نرخ جریان هوا ، دمای هوای تامین شده دمای هوای مخلوط شده ، رطوبت ، کیفیت . آنها ممکن است همانند ترموستات های خاموش/ روشن ساده باشند . یابسیار پیچیده باشند.

اجزای یک کنترلر معمول ، شامل سنسور های دمایی ، سنسور های رطوبتی ، کلید های تغییر وضعیت باد بند ها ، سیستم راه انداز ، موتور ها و نظارت گرها می باشد.

2-           جداساز لرزش ( isolators vibration )

دمنده های یک هواساز می توانند ارتعاشاتی قابل توجه خلق کنند و این نویز و ارتعاشات می تواند توسط سیستم کانال کشی به ساکنین ساختمان انتقال پیدا کند . برای جلوگیری از این جداساز های لرزش ( قطعاتی انعطاف پذیر ) که معمولا بدون واسطه قبل و بعد از هواسازها درون کانال و همچنین اغلب بین بدنه فن و دستگاه هواساز قرار می گیرند ،استفاده می شوند .پارچه برزنت و موادی همانند این به هواساز اجازه می دهد ارتعاش داشته باشد در صورت که لرزش کمتری را به سیستم کانال کشی منتقل می کند .

قسمت فن بعلاوه میتواند توسط قرار گرفتن بر روی یک تعلیق فنری از بقیه هواساز جدا گردد، که این میزان انتقال لرزش از کف را تخفیف می دهد .

pic4

 

 

pic3

تماس با ما

مطمئن ترین راه برای پرسیدن سوال  ارسال ایمیل می باشد. اطلاعات زیر در اختیار شما هستند :

  • خراسان رضوی- مشهد-بلوار سازمان آب،بلوار قاضی طباطبائی،قاضی طباطبائی 10
  • 09371111793
  • تلفن: 05137136062 
  • فاکس: 05137516750
بالا