• پشتیبانی : 09371111793
  • دفتر مرکزی:05137136062
0 مورد - 0 ریال
سبد خرید شما خالی است
بروزرسانی

تجهیزات گرمایشی بخش اول

تجهیزات گرمایشی:

دستگاههای پخش کننده گرما:

دستگاه های پخش کننده گرما وسایلی هستند که از آن ها برای جبران تلفات حرارتی ساختمان و گرم نگه داشتن محل مورد نظر استفاده میشود در این دستگاه ها سیال گرم ( آب گرم ، آب داغ و یا بخار ) جریان داشته ، گرمای خود را از طریق سطح تبادل کننده حرارت، به محیط منتقل میکند.

1-1-          رادیاتور ها و انواع آن

رادیاتور ها ، یکی از دستگاه های پخش کننده حرارت هستند که در انواع مختلفی از نظر جنس ، اندازه و فرم به بازار مصرف عرضه می شوند . رادیاتور ها از نظر جنس ، در انواع فولادی ، آلومینیومی و چدنی ساخته می شوند

1-1-1        رادیاتورهای فولادی و ساختمان آن ها

رادیاتور های فولادی از ورق ها آهن به ضخامت ( 25/1 میلی متر ) در ابعاد و اندازه های مختلف ، معمولا به صورت پره ای ساخته می شودند . هر پره رادیاتور شامل دو صفحه پرس شده است که بر روی هم قرار گرفته ، لبه آن ها به یکدیگر جوش مقاومتی داده میشود . با قرار گرفتن دو صفحه پرس شده بر روی هم ، مسیرهایی برای عبور آب در حد فاصل دو صفحه ایجاد می گردد .

پره های تولید شده ، در کارخانه به یکدیگر متصل می شوند تا رادیاتور با تعداد پره مورد نظر تولید شود . کارخانه ها تعداد پره های رادیاتور های فولادی را بر حسب سفارش بازار تولید می کنند . اندازه رادیاتور های فولادی بر حسب پهنای پره و ارتفاع محور تا محور کالکتور های بالا و پایین آن بیان می شود . منظور از رادیاتور ( 500*20*25 ) ، رادیاتور ( 25) پره با پره هایی به پهنای ( 200 یلی متر ) و ارتفاع محور تا محور لوله های رفت و برگشت ( 500 میلی متر ) است .

انواع رادیاتور های فولادی : رادیاتور های فولادی از نظر ارتفاع و پهنا در اندازه های مختلفی ساخته شده ، به بازار عرضه می شوند که هر کدام بر حسب ابعاد و اندازه ی محل نصب رادیاتور در داخل ساختمان ، مورد استفاده قرار میگیرند . در شکل چند نمونه رادیاتور فولادی همراه باجدول مشخصات آن ها داده شده است . سطح دو طرف رادیاتور های فولادی یکسان است و پشت و رو ندارند .

شیر رادیاتور : برای قطع جریان و یا کنترل مقدار جریان آب در رادیاتور ، سر راه ورود آب گرم به رادیاتور ، شیر مخصوصی به نام « شیر رادیاتور» نصب میگردد . شیر رادیاتور معمولا « دوبل رگلاژ » است ، به این معنی که داخل شیر نیز یک قسمت تنظیم شونده وجود دارد که به وسیله آن می توان مقطع عبور آب را تنظیم نمود . شیر رادیاتور در حقیقت یک نوع شیر بشقابی زاویه ای است . یک طرف این شیر حالت مهره ماسوره ای دارد که با رادیاتور متصل می گردد و طرف دیگر آن که از داخل به صورت دنده است به لوله آب گرم وصل میشود. در شکل یک شیر رادیاتور نشان داده شده است .

برای کنترل خودکار درجه حرارت محلی که در آن رادیاتور نصب شده است به جای استفاده از شیر دستی رادیاتور ، میتوان از شیر خودکار حرارتی رادیاتور ( شیر ترموستاتیکی رادیاتور ) استفاده کرد . این شیر دارای یک قطعه آکاردئویی فلزی شکل ( فانوسه ) است که با یک نوع گاز پر شده است . در اثر بالا رفتن درجه حرارت محل ، این گاز منبسط شده ، مجرای عبور آب را تنگ می کند ؛ در نتیجه مقدار دبی آب گرم ورودی به رادیاتور کاهش یافته ، قدرت حرارتی رادیاتور و درجه حرارت هوای محل کم می شود و در اثر سرد شدن هوای محل ، فشار گاز کمتر شده ، قطعه آکارئونی جمع می شود و مجرای عبور آب بازتر می گردد ، در نتیجه مقدار دبی آب گرم ورودی به رادیاتور بیشتر شده ، قدرت حرارتی رادیاتور و درجه حرارت هوای محل افزایش می یابد .

در شکر یک شیر ترموستاتیکی و طریقه اتصال آن به رادیاتور نشان داده شده است .

در شیر ترموستاتیکی چون قسمت ( فانوسه ) بر روی شیر قرار دارد و شیر نیز بر روی لوله رفت آب گرم و رادیاتور نصب شده است ، هم گرمای حاصل از هدایت و هم گرمای هوای خروجی از رادیاتور بر آن اثر می کند و از هوای محل کمتر تأثیر می پیذیرد ؛ برای رفع این اشکال و کنترل بهتر هوای محل ، می توان از شیر های ترموستاتیکی مخصوصی که فانوسه آن ها جدا از شیر است استفاده کرد . فانوسه راباید در محل مناسبی بر روی دیار نصب کرد ، در این حالت ارتباط فانوسه با شیر و وسیله یک لوله مویی است . شیر های ترموستایکی نیز به وسیله دست قابل باز و بسته شدن هستند . در شکل یک نمونه از این شیر شان داده شده است.
زانو قفلی رادیاتور : بر روی لوله برگشت رادیاتر ، زانوی مخصوصی به نام « زانو قفلی » نصب میگردد . یک طرف این زانو مانند شیر رادیاتور حالت مهره ماسوره دارد که بر روی رادیاتور نصب می شود و طرف دیگر آن که از داخل به صورت دنده است بر روی لوله نصب می گردد . ساختمان زانو قفلی مانند شیر است و به وسیله آن می توان مجرای عبور آب را باز و بسته نمود ؛ با این تفاوت که قسمت عمل کننده آن که در زیر درش زانو قرار گرفته به طور معمول ، به وسیله آچار « آلن » باز و بسته می شود . باید توجه داشته که هنگام جداسازی رادیاتور از شبکه لوله کشی هم شیر رادیاتور ( لوله رفت ) و هم زانو قفلی ( لوله برگشت ) را باید بست و سپس اقدام به باز کردن مهره ماسوره ها و رادیاتور نمود . تا چند سال پیش ، زانوهای رادیاتور فاقد قسمت شیر مانند داخلی بود به همین علت امکان جداسازی یک رادیاتور از شبکه ، در حالیکه بقیه رادیاتور ها در حال کار بودند ، وجود نداشت .

شیر هواگیری رادیاتور : برای تخلیه هوای داخل شبکه لوله کشی و رادیاتور ها در زمان آب اندازی و نیز خارج نمودن حباب های هوایی ( که در اثر گرم شدن آب در دیگ از آن جدا شده و همراه جریان آب گرم از طریق شبکه لوله کشی به داخل رادیاتور هدایت می شود ) در بالای رادیاتور یک شیر مخصوص به نام « شیر هواگیری » نصب می کنند . شیر های هواگیری رادیاتور در دو نوع : دستی و خودکار به بازار عرضه می شوند . در شکل نوع دستی شیر هواگیری رادیاتور که رایج تر است همراه آچار آن نشان داده شده است .
در ساختمان نوع خودکار شیر های هواگیری ، از شناوری متصل به یک سوزن استفاده شده است ؛ در صورت وجود هوا در محفظه شیر ، شناور و سوزن متصل به آن پایین آمده ، مجرای خروج هوا باز می شود . با خارج شدن هوا و ورود آب به محفظه ، شناور بالا آمده ، به وسیله سوزن ، مجرا بسته می شود . استفاده از این شیر ها به دلیل گرانی ، آب بندی نشدن و چکه کردن آب از آن ها متداول نشده است . در شکل دو نمونه از این شیر نشان داده شده است .

محاسبه حرارتی مورد نیاز : سطح حرارتی مورد نیاز برای گرم نگه داشتن یک محل به وسیله رادیاتور را میتوان از فرمول به دست آورد که در آن :

A = سطح حرارتی رادیاتور مورد نیاز بر حسب متر مربع ؛

=قدرت حرارتی یک متر مربع رادیاتور بر حسب وات است .

H = تلفات حرارتی محل گرم شده بر حسب وات .

محاسبه تلفات حرارتی محل که همان بار گرمایی ساختمان است در فصل سوم بیان شده است . قدرت حرارتی یک متر مربع رادیاتور را به روش زیر می توان محاسبه کرد :

اگر درجه حرارت آب گرم ورودی به رادیاتور را با ( ) و درجه حرارت آب گرم برگشتی از رادیاتور را با

( ) نشان دهیم ، درجه حرارت متوسط آب در داخل رادیاتور از رابطه به دست می آید .

حال اگر درجه حرارت هوای گرم شده ( درجه حرارت بیرون پره رادیاتور ) را بنامیم ، اختلاف درجه حرارت دو طرف جدار رادیاتور چنین خواهد شد :

مقدار ( U) ضریب انتقال حرارتی رادیاتور چدنی در نظر گرفته می شود .

اگر مقدار برابرC و مساوی C و درجه حرارت محل نیز برابر C در نظر گرفته شون ، چنین خواهیم داشت :

H = AU                   ,          

قدرت حرارتی یک متر مربع رادیاتور , . حال اگر اتلاف حرارتی یک اتاق (4440) وات باشد ، سطح حرارتی مورد نیاز برای گرم نگه داشتن آن اتاق تا (C) چنین به دست می آید :

A = , A = = 8/5

انتخاب رادیاتور فولادی : کارخانه سازنده رادیاتور ، قدرت حرارتی هر پره رادیاتور تولیدی خود را در انواع مختلف مطابق با استاندارد ، در کاتالوگ هایی به صورت جدول ارائه می نمایند ، که با استفاده از آن ها میتوان تعداد پره رادیاتور مورد نیاز هر محل تعیین نمود . در جدول ها قدرت حرارتی چند مدل رادیاتور فولادی در شرایط استاندارد داده شده است .

مقادیر ی که در جدول برای ( K ) منظور شده است ضریب کلی انتقال حرارت ( U ) رادیاتور است بر حسب   ( )

تذکر : یک وات برابر 413/3 و مساوی 86/0 است .

مثال : تلفات حرارتی یک اتاق 3 کیلو وات است . چند پره رادیاتور 500*200 باید در آن اتاق نصب گردد ؟

H( = w وH=3000/86=2580

با مراجعه به جدول ملاحظه می شود تعداد 24 پره از راد یاتور مورد نظر برای این ا تاق کافی است

52

-         فن کویل

فن کویل دستگاهی است که برای گرمایش و به طور کلی برای تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی تجاری و صنعتی بکار می رود و عموما در جاهایی استفاده می شوند که در تابستان برای خنک کاری فضای مورد نظر از چیلر استفاده شده باشد .

معمولا فن کویل ها در سه شکل متفاوت زمینی ، سقفی و کانالی عرضخ می شوند ، فن کویل های زمینی به سه صورت روبرو زن ، بالا زن شیب دار تولید می شوند فن کویل های سقفی معمولا با کابینت ، بدون کابینت و یا به صورت نیم تنه ( بدون فیلتر آلومینیومی ) ساخته می شود .

محل مناسب نصب فن کویل های زمینی روی دیوار خارجی و زیر پنجره می باشد .

بهتر است تأمین هوای تازه از طریق دریچه مناسب که با توری ضد زنگ و مش بندی ریز که مانع نفوذ حشرات و حیوانات موذی محافظت شده باشد انجام شود .

اگر فن کویل فقط هوای اتاق را گرم کند دبی هوای مرد نیاز از فرمول روبرو بدست می آید .

Cfm =

که Q و و به ترتیب بار حرارتی فضا ( تلفات حرارتی ) ، دمای خروجی از فن کویل ( حداکثر 104 ) و دمای اتاق ( معمولا 74) ، اگر فن کویل برا خنک کاری استفاده شود در این حالت داریم

Cfm = که دمای خشک هوای خروجی از فن کویل است ه حدود 54 می گیرند.

فن کویل ها معمولا به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند یا فقط حرارت و برودت را انجام می دهند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و بوسیله کانال های توزیع هوا در محل منتشر می شود تا تهویه مناسب صورت گیرد و در این حالت تنظیم بار سرمایی و گرمایی توسط ترموستاتیک فن کیل و یا با خاموش و روشن کردن فن انجام می شود . در حالت دوم علاوه بر گرمایش و سرمایش وظیفه تأمین هوای تازه را بر عهده دارد . بنابراین دستگاه هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل دریافت و در محل توزیع می کند . طبیعتا این روش باعث کاهش هزینه های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوط شده ولی از معایب آن عدم فیلتراسیون مناسب هوای تازه ورودی است .

فن کویل زمینی معمولا در ظرفیت های 200cfm تا 3000cfm تولید می شوند .

اجزاء یک فن کویل عبارتند از:فن ، کویل های گرمایی و سرمایی ، فیلتر هوا ، شیر فلکه ، شیر هواگیری و بدنه . در فن کویل ها دما توسط ترموستات ، رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن کنترل می شود .

از آنجایی که فن کویل ها معمولا سه دور هستند بهتر است انتخاب فن کویل بر اساس دور متوسط باشد و در دور ( حداکثر ) تند کار نکند در این دور معمولا صدای فن کویل ایجاد مزاحمت میکند .

گفته می شود جهت ایجاد زمان بیشتر انتقال حرارت و کاهش سرعت جریان سیال ناقل حرارت در فن کویل فن کویل ها ، لوله رفت آب به پایین و لوله برگشت آب به بالای فن کویل نصب شود .

مهمترین پارامتردر انتخاب فن کویل عبارتند : 1- ظرفیت حرارتی و برودتی نوع ( زمینی ، سقفی ، توکار ، روکار ، کانالی ، روبروزن ، بالازن و ... ) ، 2- ابعاد ، 1- راندمان ( بدین منظور از فن کویل های مسی به قطر اینچ سه ردیف یا اینچ دو ردیف استفاده می کنند ) ، 4- بدنه ( بهتر است یکپارچه باشد تا در حین کارکرد لرزش و صدا بین بخش های مختلف بدنه ایجاد نشود )،5- موتور ( بهتر است از نوع ک صدا با سطح صدای کمتر از 35 دسی بل باشد ) ، 6- فن ( بهتر است از نوع فلزی نباشد ، cfm واقعی را تامین نماید )،7- کنترل ( بهتر است اتوماتیک باشد )، 8- زیبایی و قیمت و همچنین افت فشار طرف آب .

چون که فن کویل هم برای گرمایش و هم برای سرمایش ممکن است مورد استفاده قرار گیرد پس مبنای انتخاب آن مقایسه cfm های محاسبه شده توسط در زمستان و تابستان توسط فرمول های فوق می باشد هر کدام بزرگتر شد آن را مبناقرار می دهیم .

ترموستات یا سنسور دما بر روی دیوار اتاق و در ارتفاع 120 تا 150 سانتی متری از کف باید نصب شود .

برای کنترل دمای فن کویل می توان از شیر کنترل دو راهه خودکار و یا شیر کنترل سه راهه خودکار استفاده کرد .

 

هنگام سفارش یک فن کویل ، سازنده باید اطلاعات مربوط به کویل ، فن و موتور را مطابق جدول روبرو ارائه نماید .

53

 

555

تماس با ما

مطمئن ترین راه برای پرسیدن سوال  ارسال ایمیل می باشد. اطلاعات زیر در اختیار شما هستند :

  • خراسان رضوی- مشهد-بلوار سازمان آب،بلوار قاضی طباطبائی،قاضی طباطبائی 10
  • 09371111793
  • تلفن: 05137136062 
  • فاکس: 05137516750
بالا