• پشتیبانی : 09371111793
  • دفتر مرکزی:05137136062
0 مورد - 0 ریال
سبد خرید شما خالی است
بروزرسانی

شیرهای صنعتی پروسس

شیرهای صنعتی پروسس :شیرهایی که در کارخانجات جهت تولید و کاربرد تولیدی محصولات استفده میشوند شیرهای صنعتی پروسس نام دارند.

شیرها وسایلی هستند مکانیکی و بگونه ای طراحی و ساخته شده اند تا جهت قطع و وصل ،ترکیب سیالات وتنظیم قدرت و تنظیم جریان وتنظیم حرارت سیالات (مایعات و گازها ) دریک پروسه یا سیستم تولید عمل میکنند.

شیرها صنعتی که بعنوان قطع و وصل سیال درپروسه های صنعتی استفاده میشوند ازاندازه 0.5 اینچ (dn15 )قطر عددی تا 48 اینچ ساخته میشوند.

حدود 90 درص شیرهای مورداستفاده درخطوط انتقال مواد سایز 4 اینچی هستند.

شیرهای قطع و وصل انواع مختلفی دارند که فراوانترین آنها شیر دروازه ای یا کشویی ،شیر پیستونی ،پروانه ای ،سوزنی وبادامکی هستند.شیرها از مواد وآلیاژهای مختلفی ساخته میشوند که فراوانترین آنها عبارتند از شیرهای فولادی ،آهنی و چلاستیکی ،برنجی ،برنزی ونیز از آلیاژهای مخصوص دیگر جهت کاربردهای خاص.

شیرهای قطع و وصل :با نام شیر مسدودکننده (plug valve) توسط اهرم lever or hand wheel چرخ قلکه بازوبسته میشوند درمواردی که شیر بزرگتر باشدمعمولا از فلکه و گیربکسکاهنده دور وافزاینده قدرت بهره میگیرند.

کنترل حلقه بسته :معمولا سیگنالها و پیغامهای صنعتی را سنسورها از خط تولید گرفته وآنرا به عمل کننده میرسانند سپس از تحلیل کننده وفرمان دهنده که یک دستگاه به نام plc یا کامپیوترصنعتی است سیگنال مناسب به عمل کننده وارد میشود.دربعضی موارد نیز به جای plc کنترلر قراردارد.

سمبل هرشیر که روی هرپلاک شناسایی درج گردیده استنشاندهنده ساختمان داخلی و عملکرد آن میباشد.علاوه بر سمبل روی پلاک شناسایی فشارکاری (محدوده فشار کاری) سال ساخت و شماره فنی part number که اختصارا p/n نامیده میشود وشماره سریال درج میگردد.

دسته بندی انواع شیرها :

1-شیرهای قطع و وصل

2-شیرهای یکطرفه

3-شیرهای کنترل فشار

4-شیرهای کنترل دبی یا دهش

5-شیرهای کنترل جهت

1-on off valve or shut off valve

2-check valve or non return

3-pressure control valve

4-flow control valve

5-directional control valve

شیرهای قطع ووصل :ازاین شیرها برای قطع و وصل در خطوط انتقال سیالات استفاده میشود.علاوه بر تحمل قطع و وصل بطور غیر مستقیم عواملی از قبیل فشار ،دما حجم جریان عبوری را نیز کنترل میکنند.

انواع شیرهای قطع و وصل :on off valves   & shut off valves

1-شیر توپی

2-شیر دروازه ای یا کشویی متحرک

3-شیر دیسکی یا بشقابی یا پیستونی

4-شیر سماوری

5-شیر دیافراگمی

6-شیر سوزنی یا مخروطی

7-شیرهای پروانه ای

8-شیر گیره ای

1-ball vave

2-gate valve

3-globe valve

4-plug valve or cock valve

5-diaphragm valve

6-needle valve

7-butterfly valve

8-pinch valve

شیر پیستونی :دوعمل قطع و وصل وکنترل حجم را انجام میدهد.درسه مدل مختلف.

شیر توپی :همانگونه که از نام آن پیداست دارای یک پوسته یا بدنه اصلی شیر است گه قطعه توپ مانند داخل آن قرارگرفته وجسم کروی دارای مجرایی است وتوسط یک شفت متصل به آن به اهرم تحریک شیر وصل است وبا چرخش اهرم قطعه کروی چرخیده ومجرای داخل توپ یا کره هم مسیر با ورودی شیر قرارگرفته وشیر باز میگردد.

این نوع شیر فراوانترین شیر در صنعت است واز مزایای آن ارزانی این نوع شیر وسریع العمل بودن آن است که با چرخش خود مسیر داخل شیر را باز یا بسته میکند وپوسته دربرگیرنده آن شامل تجهیزات آب بند کننده از نوع تفلون قراردارد که عمل آببندی انجام میگردد.

خصوصیات شیر دروازه ای :مادامی که شیر عمل میکند قطر داخلی یا بعبارتی مجرای داخلی آن با لوله متصل به ورودی تقریبا هم اندازه است.ازاین نوع شیر فقط میتوان جهت قطع و وصل جریان میتوان حداکثر بهره را گرفت زمانی که کاملا باز است افت فشار کمی را ایجادمیکند ولی جهت تنظیم حجم جریان یا دبی کارایی خوبی ندارد زیرا زمانی که شیر باز است باعث اغتشاش جریان عبوری و افت فشار میگردد.این مسئله سبب صدمه داخلی به شیر میگردد(به ویژه نشیمنگاه و آببندکننده )ونهایتا منجر به نشت داخلی شیر میگردد.

تماس با ما

مطمئن ترین راه برای پرسیدن سوال  ارسال ایمیل می باشد. اطلاعات زیر در اختیار شما هستند :

  • خراسان رضوی- مشهد-بلوار سازمان آب،بلوار قاضی طباطبائی،قاضی طباطبائی 10
  • 09371111793
  • تلفن: 05137136062 
  • فاکس: 05137516750
بالا